Vóór 1840, door het huwelijk met de pianiste Clara Wieck het gelukkigste jaar in zijn korte leven, componeerde Schumann louter pianowerken. Maar het jaar 1840 bracht de ommekeer. Tijdens zijn eerste huwelijksjaar componeerde Schumann meer dan honderd liederen, vrijwel allen opgedragen aan zijn vrouw Clara. Uit dit jaar stammen eveneens zijn liederencycli, Dichterliebe (naar Heine), Liederkreis opus 24 (naar Heine), Liederkreis opus 39 (naar Eichendorf) en de uit acht liederen bestaande Frauenliebe und Leben (naar Aldelbert von Chamisso). De liederen beschrijven de loop van de liefde van de vrouw voor haar man, vanaf hun eerste ontmoeting. Op deze CD te horen in een arrangement voor sopraan en strijkkwartet: de Nederlandse Charlotte Margiono, naast haar zangpraktijk ook altvioliste, richtte haar eigen Margiono Quintett op met vier strijkers van het Concertgebouworkest.
"De titel, 'Arie antiche', dekt niet helemaal de lading. Waar wij al snel denken aan oude en nog oudere aria's, is deze 'Arie antiche' eigenlijk een verkapte hommage aan uitgever/comonist/musicoloog Alessandro Parisotti (1835-1913) die tussen 1885 en 1900 drie bundels Arie antiche uitgaf. Die bevatten toen inderdaad vergeten namen als Alessandro Scarlatti, Giulio Caccini en Jacopo Peri, maar ook aria's van latere datum zoals van Giordani en Niedemeyer, en zelfs een stiekeme pastiche van Parisotti zelf ("Se tu m'ami"). De bundels bleven een bron van studie voor zangdocenten, maar verder gebeurde er na de dood van Parisotti weinig mee. Het Margiono Kwintet (sopraan Charlotte Margiono en vier strijkers uit het Concertgebouworkest), heeft zich nu ontfermd over deze bundels vol vocale rijkdom. De romantisch getinte pianobegeleidingen werden vervangen door stijlvolle strijkersarrangementen. De stem van Margiono past perfect bij deze superieure vorm van huismuziek." (Paul Janssen, Luister; waardering: uitstekend)
Klik hier om cookies te accepteren zodat de vertaalmodule kan worden geladen. Het kan zijn dat je de pagina moet herladen.